تبلیغات
وبلاگ دکتر ایران آهور - متن کامل سخنان پیش از دستور دکتر ایران آهور در جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز

متن کامل سخنان پیش از دستور دکتر ایران آهور در جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز

نویسنده :IRAN AHOUR
تاریخ:یکشنبه 5 دی 1395-03:43 ب.ظ

بسمه تعالی

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت همکاران محترم و حضار گرامی، سخنانم را در چند بخش به عرض می رسانم :

بخش اول: طرح جامع جدید شهر تبریز و فاجعه بزرگ برنامه ریزی شهری

           شورای عالی شهرسازی و معماری اخیرا و با اکتفا به دو جلسه ی کمیته ی فنی خود مشروط به تحقق شروطی؛ طرح جامع سوم شهر تبریز را تصویب نموده است که در قسمت سازمان فضایی و کاربری اراضی، کلیه فعالیت های شکل گرفته واقع در شمال غرب تبریز را بر اساس طرح جامع قبلی تبریز (طرح جامع دوم تبریز مصوب سال 74 با افق ده ساله) کما فی السابق در محدوده تثبیت  نموده است، در حالیکه پس از گذشت 21 سال از تصویب طرح جامع قبلی، مطالعه ی وضع موجود نشان دهنده ی آن است که با توجه به اینکه تبریز شهری صنعتی است و صنایع و کارخانجات نیز اکثرا در غرب شهر تبریز و در جهت باد غالب شهر که از شرق به غرب می باشد استقرار یافته اند، مردم شهر تبریز به علت آلودگی های ناشی از صنایع و کارخانجات، رغبتی به توسعه ی شهر از آن سمت نشان نداده اند و مطالعات مشاور محترم طرح جامع نیز توسعه از سمت شمال غرب را مناسب ندانسته است. حال سوال این است که به چه علتی شورای عالی شهرسازی و معماری بر خلاف مطالعات مشاور طرح جامع و تمایل مردم شهر تبریز، اقدام به چنین عملی نموده و مجددا توسعه از سمت شمال غرب شهر تبریز را تثبیت نموده است؟!

           شورای عالی شهرسازی ومعماری در مصوبه ی خود بیان نموده که ضرورتی بر الحاق اراضی دامنه های شمالی سهند وجود ندارد و بر صیانت و حفاظت از اراضی جنوب اتوبان شهیدکسایی به عنوان تنها فرصت طبیعی و زیست محیطی حیات شهری تاکید نموده است.  

حال سوال اینست که آیا آن همه مطالعات مشاور محترم طرح جامع سوم تبریز برای توسعه شهر در ضلع جنوبی

اتوبان کسایی همه هیچ بود ؟!!!  و یا مشاور محترم به مطالعات خود اطمینان نداشته که نتوانسته از آن دفاع  کند؟ و یا گوش شنوایی برای گزارشات مشاور نبوده است ؟!

          و اما ایراد اساسی دیگری که بر طرح جامع سوم شهر تبریز وارد است این است که وضع موجود و تمایل مردم تبریز به توسعه ی شهر از سمت شرق به ویژه جنوب شرقی آن نادیده گرفته شده است! در حالی که بهترین موقعیت برای توسعه ی شهر تبریز، شرق و به ویژه جنوب شرقی آن می باشد.

        اگر چنانچه نتوانیم برای توسعه ی شهر، برنامه ی صحیح و طرح مناسبی ارائه کنیم باید منتظر بوجود آمدن سکونت گاه های غیر رسمی و حاشیه های جدید در اقصی نقاط شهر به خصوص شرق، جنوب شرق و جنوب تبریز(که هم اکنون از طرف مردم مورد رغبت بیشتری قرار گرفته و روز به روز بر حجم سکونت گاه های جدید در آنها به عناوین مختلف افزوده می شود) باشیم. 

          ما هنوز نتوانسته ایم از پس سهل انگاری ها  و ندانم کاری های گذشته بر آئیم و نتیجه ی این سهل انگاری ها منجر به ایجاد سکونت گاه های غیر رسمی و حاشیه های شهری و تحمیل هزینه های گزاف گردیده اند به طوریکه همواره در ایجاد رضایت مندی و ارائه خدمات و سامان دهی آنها ناتوان هستیم.   

          در بخش سند پهنه بندی حریم شهر و در بند 19 مصوبه ی شورای عالی شهرسازی و معماری، با احداث کنارگذر جنوبی موافقت بعمل آمده و در بند 20 آن مصوبه آمده است که «با عنایت به عدم وجود هرگونه سوابق مطالعاتی در برنامه های معاونت برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل وزارت راه وشهرسازی و اذعان صریح مشاور طرح و همچنین نماینده مدیریت شهری! مبنی بر عدم ضرورت احداث کنارگذر شمالی در صورت احداث کنارگذر جنوبی، با پیشنهاد احداث کنارگذر شمالی تبریز مخالفت نمود.»

           حال سوال این است که چرا مشاور محترم تهیه ی طرح جامع و نماینده محترم مدیریت شهری تبریز؛ در این مورد به جای حمایت از طرح خود مبنی بر احداث کنارگذر شمالی تبریز که بارها نیز در جلسات متعدد کمیسیون ها و جلسات شورای شهر مورد تاکید قرار گرفته بود بر عدم ضرورت احداث کنار گذر شمالی در صورت احداث کنارگذر جنوبی اذعان صریح نموده اند؟ آیا فکر نمی کنند که اتوبان پاسداران اکنون به یک معبر شهری تبدیل شده و برای اتصال شمال

شرق تبریز به شمال غرب آن و همچنین اتصال و دسترسی به آزاد راه تبریز- ارمنستان که با مصوبه ی خود وزارت راه و شهرسازی در حال احداث می باشد و در این مصوبه به فراموشی سپرده شده است، نیاز مبرم به یک جاده ی ترانزیتی یعنی کنارگذر شمالی تبریز می باشد ؟

           آیا نظر شورای عالی شهرسازی و معماری از این دو بند 19 و 20 این ست که اتصالات و دسترسی های شمال شرق به شمال غرب و نیز آزاد راه تبریز- ارمنستان نیز از طریق کنار گذر جنوبی باشد؟ آیا این کار توجیهی داشته و خواهد داشت؟ در حالی که با ایجاد کنارگذر شمالی و کنارگذر جنوبی جدید، هم رینگ سوم شهری تبریز تکمیل خواهد شد و هم اتصال آزاد راه زنجان - تبریز به آزاد راه تبریز- ارمنستان و بزرگراه تبریز- مرند به سهولت انجام خواهد گرفت و از طرفی برای توسعه پایدار و همه جانبه ی شهر تبریز و حوزه ی نفوذ آن و منطقه شهری تبریز، لازم و ضروری است که هر دو کنارگذر جنوبی و شمالی جدید در طرح جامع جدید آورده شوند و رینگ سوم شهری را تکمیل نمایند و با احداث کنارگذر شمالی از پشت کوههای عینالی، این کوه ها به عنوان تفرجگاه و جاذبه ی گردشگری در سطح ملی و فراملی نیز عمل خواهند کرد. 

          در مصوبه ی شورای عالی شهرسازی و معماری و در قسمت نواحی و مناطق منفصل شهری که الحاق شهرهای باسمنج و سردرود به محدوده ی شهر تبریز مورد تایید واقع نشده، اعضای محترم شورای عالی شهرسازی و معماری آیا حیات شهری را در آن شهرها احراز ننموده اید؟ چگونه حریم این شهر ها را حذف کرده اید؟ آیا با یک مصوبه می توان حریم یک شهر را حذف کرد؟ شهر بدون حریم دیگر چگونه شهری است؟ حال که مطابق بند 9 مصوبه، الحاق شهرهای باسمنج و سردرود با توجه به عدم ارائه دلایل فنی و کارشناسی و تبعات مترتب براین الحاق به محدوده ی کلانشهر تبریز مورد تایید نیست، پس به لحاظ شهرسازی چرا این دو شهر را از داشتن حریم محروم می کنید؟

         در بند 9 مصوبه ذکر کرده اید که با توجه به تخلفات  گسترده ی ساختمانی در حریم دو شهر باسمنج و سردرود که عمدتا ناشی از عدم وجود درآمد پایدار و تکیه بر درآمد تخلفات مذکور است، با حذف حریم شهرهای مذکور، حریم و محدوده ی این دو شهر بر یکدیگر منطبق شوند، که این بند نشان دهنده ی آن است که می خواهید این دو شهر حریم نداشته باشند!  آیا می خواهید دور این شهرها را حصار بکشید؟ به لحاظ شهرسازی وقتی شهرهایی حریم نداشته باشند و حریم آنان متعلق به شهرهای بزرگ دیگر گردد،  بهتر خواهد بود که خود آن شهرها هم به عنوان ناحیه ی متصل به آن شهر بزرگ عمل نمایند. در ضمن این دلیل وجود تخلفات گسترده ی ساختمانی در حریم این دو شهر برای حذف حریم شهرهای باسمنج و سردرود، دلیل منطقی و صحیحی نمی باشد و اگر اینگونه است چرا حریم  شهرهای بزرگ را حذف نمی نمائید؟ مگر این تخلفات گسترده ساختمانی در حریم آنها نیز صورت نمی پذیرد ؟!!  پس در بند 9 مصوبه با توجه به موقعیت توسعه و رغبت مردم به توسعه شهر تبریز از سمت جنوب شرق؛ بهترین تصمیم، الحاق متصل این دو شهر به شهر تبریز می باشد که در این صورت حدود 10 روستای واقع در حریم تبریز مانند شادآباد، چاوان، زرنق، باغ یعقوب، نعمت آباد، باغ معروف و ... که اهالی آنها نیز این دغدغه ی خاطر را دارند و از چالش های اصلی شهر تبریز نیز می باشد و در مصوبه ی شورای عالی شهرسازی و معماری نادیده گرفته شده است، از مزایای این الحاق بهره مند خواهند شد.

           در مورد طرح جامع، اینها فقط چند مورد از موارد بی شماری است که در تهیه طرح جامع جدید نادیده گرفته شده اند و شورای عالی شهرسازی و معماری نباید به استناد دو جلسه ی کمیته فنی خود  چنین طرح کلانی را به این صورت مطرح و مشروط به تحقق شروطی آن را تصویب می نمود، با این که از زیر مجموعه ی وزیری که نتواند حرکت دو تا قطار را مدیریت کند بیش از این هم انتظاری نبود ؟!

           ای کاش کارشناسان تصمیم گیر در شورای عالی شهرسازی و معماری، یک نگاهی به وضعیت 21 سال پیش تبریز با وضعیت فعلی آن می کردند و سپس اقدام به اتخاذ چنین تصمیماتی می کردند ؟!

          حال شورای شهر، شهرداری، استانداری و شورای برنامه ریزی و توسعه ی استان نباید این مصوبه ی مشروط را قبول نمایند و با توجه به اشکالات موجود، درخواست و پیشنهاد من این است که با توجه به عدم توانایی مشاور در دفاع از مطالعات خود،  برای بررسی مجدد و علمی و تهیه ی  طرح جامع سوم مناسب شهر تبریز، مشاوری جدید و بومی انتخاب گردد چون شهر تبریزی که 11 سال است بدون طرح جامع است باید طرح جامعی نمونه و اصولی و در شان شهر تبریز و مردم آن داشته باشد.

بخش دوم : سخنی با فرماندار محترم:

          آقای فرماندار در مصاحبه اخیر جنابعالی با خبرگزاری ایسنا خواندم که فرموده بودید: «متاسفانه تحقیق و پژوهش در سیستم های دولتی مغفول مانده و نظرات و پیشنهادات خارج از تشکیلات مورد توجه قرار نمی گیرد»؛ برداشت بنده از این موضوع این است که جنابعالی به اهمیت موضوع تحقیق و پژوهش واقف هستید، پس چرا مواضع و عملکرد حضرتعالی در رابطه با موضوع ایجاد مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر تبریز در طی دوران فعالیت شورای چهارم مغایر با این اندیشه بوده است؟! و بنظر اینجانب عامل اصلی تعویق راه اندازی این مرکز تاثیر گذار در شورای اسلامی شهر تبریز جنابعالی هستید. چرا که در هر بار طرح و تصویب موضوع آن در شورای شهر بطور سلیقه ای مانع ایجاد آن شده اید و به خود زحمت نداده اید که به وضعیت ایجاد چنین مراکزی در سایر شهرهای کشور نظر کنید، در حالیکه در بسیاری از شهرهای کشور سال هاست که مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر به ریاست یکی از اعضای شورای شهر تشکیل و در حال فعالیت است  و جنابعالی با نظر و سلیقه ی خود حدود 5/3 سال است که شورای شهر تبریز را از وجود چنین مرکزی محروم نموده اید! و حتی در پاسخ به مصوبه ی مورخه 4/7/95 شورای اسلامی شهر تبریزکه به درخواست استانداری و مصوبه ی شورای عالی استانها، اعضای محترم شورای شهر بار دیگر رای به راه اندازی این مرکز به ریاست یکی از اعضای شورای شهر دادند، جنابعالی باز کوتاه نیامده و بطور سلیقه ای صرفا با کلیات تشکیل این مرکز آن هم به شرط استفاده از نیروهای رسمی شهرداری به منظور اداره و مدیریت آن موافقت نمودید. آقای فرماندار آیا رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از نیروهای رسمی دولت است؟ که رئیس مرکز پژوهش های شورا هم از نیروهای رسمی شهرداری باشد؟!! در نهایت هم با اصرار شورا بر مصوبه ی خود و عدم تسلیم فرمانداری،  این هیات محترم حل اختلاف بود که به موضوع فیصله داده و به راه اندازی مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر به ریاست یکی از اعضای آن رای داد.

             حال سوال من از فرماندار محترم این است که با توجه به این که شورای چهارم شهر تبریز آسیب های زیادی از نبود مرکز پژوهش ها دیده است و اکثر متخصصین شهری نیز، بیشتر مشکلات شهر را ناشی از عدم وجود مرکز پژوهش ها می دانند، جنابعالی بر اساس چه دلایل  و مستنداتی از تشکیل چنین مرکزی به مدت 5/3 سال در شورای چهارم ممانعت نموده بودید؟ امید است در طی مراحل آتی، دیگر مرکز پژوهش های شورای شهر به چالش کشیده نشود؟!

بخش سوم : سخنی با شهردار محترم

           آقای شهردار؛ آن قدر در نقل و انتقال و ایجاد پست و سمت بصورت چرخشی و ایجاد رزومه برای یک عده ی خاص انرژی می گذارید که دیگر وقت برای سایر امورات و وظایف خود از جمله، رسیدگی به مسیرگشایی های نیمه تمام و پروژه های عمرانی و برنامه ریزی برای نظافت و پاکیزگی شهر و ترمیم آسفالت معابر به ویژه در حاشیه ی شهر، که خواسته ی اکثر شهروندان می باشد، وقت ندارید؟! البته بحث من در مورد شخصیت حقیقی افراد نیست، بلکه بحث من در مورد ماهیت و کیفیت موضوع است و بس؟

          چه معنایی دارد که به یکسال نرسیده مدیران خود را جابجا می نمائید؟! ملاک سنجش عملکرد و شاخص های شایسته سالاری و ارتقاء شغلی از نظر شهرداری و جنابعالی چیست ؟ اگر این افراد توانا و شایسته اند پس چرا جوهر حکم آنان خشک نشده ، برکنار می کنید؟!!  و اگر شایسته و توانا نیستند ، چرا پس از برکناری اغلب به ایشان سمت دیگر داده و حتی گاها در پست بالاتر می نشانید ؟!!

           دادن پست و مقام و ارتقاء شغلی در شهرداری تبریز بر اساس چه شاخص هایی توسط شما انجام می شود؟ این سیاست آزمون و خطا را تا کی میخواهید ادامه دهید؟ آیا بهتر نیست با روشهای علمی و فنی نسبت به عزل ونصب مدیران خود اقدام فرمائید؟؟! آقای شهردار اگر واقعا ازاین تغییرات زود به زود نتیجه می گیرید و این تغییرات موثر و مثمرثمر واقع می گردد  خواهشمندم نتایج و دستاوردهای حاصل از آن را به اعضای شورای شهر نیز انتقال دهید تا ما اعضای شورا نیز در حیطه ی  وظایف خود به تغییر فوری شهردار تبریز اقدام نمائیم.

         آقای شهردار، ای کاش در مورد سایر وظایف خود نیز مثل این مورد تاثیر گذار و پرتلاش عمل نمائید و کمی هم به فکر ایجاد درآمد پایدار باشید و مدام از نداشتن بودجه و درآمد گلایه نفرمائید.  به هر حال بدانید دود حاصل از اینکار به چشم مردم می رود و اینها سوالاتی است که افکار عمومی برای آنها پاسخ می طلبند؟ آیا می دانید با این تغییر و تحولات زود به زود چقدر باعث سر درگمی و تلف شدن وقت و انرژی شهروندان و دوباره کاری ها می گردید؟ حتما نمی دانید، چون اگر می دانستید حتما انتصابات خود را براساس شاخص های مختلف مدیریتی انجام می دادید و اینگونه بدون پشتوانه علمی و فنی به تغییر و تحولات مدیریتی اقدام نمی کردید؟

           ان شا ا... که این قلم بدستی شهردار محترم در جابجایی و عزل و نصب ها، در سودای انتخابات آتی شورای شهر نباشد که بدان طریق بخواهید خود و همفکران خود را در شورا و شهرداری ماندگار کنید؟!

ای کاش این قلم بدستی را، جهت دفاع از طرح جامع و پاسخگویی به تذکرات بی جواب مانده ی اعضا و حل مشکلات مردم می نمودید.

           آقای شهردار حدود 5/2 ماه پیش در جلسه ی شورا فرمودید که تا دو هفته ی دیگر محل قبلی جلسات شورا آماده خواهد شد، ولی با وجود تذکرات مکرر من و دیگر اعضای محترم شورا و با گذشت حدود 3 ماه چرا نتوانسته اید و یا نخواسته اید به حرف خود عمل نمائید؟ مانند قول های قبلی تان در مورد افتتاح مترو تا میدان ساعت تبریز.

            جنابعالی اگر در عمل کردن به دیگر حرف های خود و به ویژه در بحث بودجه ی شهرداری نیز چنین باشید وای به حال شهر تبریزی که می خواهید آن را برای پایتختی کشورهای اسلامی در سال 2018 آماده نمائید .  

            با پیشرفت علم و تکنولوژی؛ در کشورهای پیشرفته و حتی در کشورهای در حال توسعه شاهد آنیم که برج هایی ساخته می شوند آنهم در عرض کمتر از یکماه، ولی جنابعالی هنوز نتوانسته اید فقط سالن محل جلسات شورای اسلامی شهر تبریز را در عرض سه ماه آن هم فقط مقاوم سازی غیر سازه ای نمائید. آقای شهردار، این کار شما خود نوعی بی احترامی و بی توجهی به حقوق قانونی شهروندان تبریزی می باشد چرا که حدود 3 ماه است که مانع حضور شهروندان محترم در جلسات علنی شورای اسلامی شهر تبریز و کمیسیون های آن گردیده اید. 

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
warum sie viagra nehmen sollten
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:50 ق.ظ

It's perfect time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I've read this put up and if I may just I want to suggest you some interesting issues or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to learn even more things approximately it!
Keri
جمعه 17 آذر 1396 10:47 ق.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital
to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog
posts. Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I
achievement you access consistently rapidly.
What do you do for a sore Achilles tendon?
جمعه 17 شهریور 1396 03:23 ب.ظ
I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this sort of space .
Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this
information So i am satisfied to express that I've an incredibly just right uncanny
feeling I came upon just what I needed. I such a lot certainly will make
certain to don?t disregard this web site and provides it a look
regularly.
delilahkobara.hatenablog.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 03:34 ب.ظ
If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies therefore he must be go to see
this site and be up to date daily.
Where are the femur tibia and fibula?
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:57 ق.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into any problems
of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I've either authored myself or
outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over
the web without my authorization. Do you know any solutions to help protect against content from being stolen? I'd really appreciate it.
malikahaskins.hatenablog.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:53 ق.ظ
It's an amazing paragraph in favor of all the web viewers;
they will take benefit from it I am sure.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر